Úvod Rodinné zvykyPověry Symbol smůly – havran

Symbol smůly – havran

autor: České tradice - Martin
2,4K views

Posel zimy a symbol nemoci, války a smrti, to je havran. Podle ornitologů se jedná o velmi chytré ptáky. Nicméně zažitý pohled na ně zůstává stále stejný.

Pro naše předky byl havran považován za zprostředkovatele komunikace mezi světem živých a mrtvých. Symbolem smrti se možná stal kvůli zvýšenému výskytu v tichých a mrazivých zimních měsících, kdy bývala úmrtnost lidí nejvyšší.

Zmínka o havranech je už v bibli. Při potopě světa vypustil Noe z archy havrana, aby našel zemi. Na jeho návrat ale čekal marně. Havran poletoval sem a tam a sháněl si potravu. Díky tomu je v církevní symbolice chápán jako odpadlík a nepolepšitelný hříšník, který místo toho aby se vrátil zpět k Noemovi, dal přednost světským marnostem, tedy v tomto případě potravě.

Zatímco v civilizovaném světě byl havran zatracován a symbolizoval vše zlé, u amerických indiánů tomu bylo zcela jinak. V jejích očích havran představoval tvora s duší a byl pro ně symbolem harmonie a rovnováhy v přírodě.

Zdroj: knižní archív České tradice, internet

Podmínky převzetí článku či ilustrace

Související příspěvky

Vložit komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a manipulací s těmito údaji prostřednictvím této webové stránky.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Tyto webové stránky využívají k poskytování svých služeb soubory cookies. Potvrdit Více informací

Podmínky využití textů naleznete na konci každého článku.