Sv. Jan Nepomucký

autor: České tradice - Martin
3,1K views

16.5. – Před tímto svátkem se nedoporučovalo koupat se, provinilci mohli snadno dostat prašivinu. V severních Čechách se věřilo, že ten, kdo by zlomil v den svátku tohoto světce lilii, zemřel by do deseti let v tu samou hodinu, kdy zničil květinu. Dokonce se věřilo, že takový člověk zahyne násilnou smrtí.

V den svátku sv. Jana Nepomuckého se konala kdysi slavná svatojánská pouť, kdy matička Praha patřila jen venkovu, který si dával v tyto dny v Praze dostaveníčko. Doba pořádání této pouti byla pro venkov velmi výhodná, neboť český sedlák měl již zaseto a letní polní práce ještě nenastaly. Večer před poutí se konaly na památném Karlově mostě pobožnosti u sochy tohoto světce. Střelecký ostrov zas plnil funkci zábavnou – konaly se zde velkolepé ohňostroje. Tisíce poutníků z Čech a Moravy přicházely do Prahy a socha světce byla v tyto dny obklopena květy a větvičkami břízek.

Praha se v tomto týdnu proměnila v louku pestrých krojů. Národní kroje byly viditelnou známkou národní sebedůvěry a na každém kroku bylo možné potkat zástupce různých koutů naší země. Živost jejich barev a obsáhlost jejich použití v podivuhodné kombinaci vzorů a motivů vystihoval přesně a věrně prostředí, odkud pocházel. Od jásavých a pestrých barev a hedvábí, vyznačují kraje bohaté, až k ponurým barvám chudých horských krajů, vše bylo v tyto dny k vidění. Bohužel ta krása a barvitost z krajů, z poutí a posvícení, z kostelíků, z křtů a pohřbů velmi rychle mizí. Díkybohu za obyvatele těch mála vesnic a měst, kteří zůstávají našim krojům věrni.

Zdroj: České tradice, knižní archív České tradice, internet

Podmínky převzetí článku či ilustrace

2 komentáře

Maděrová Zdeňka 24. 5. 2011 - 11:24

Přeji krásný den a i já přidávám něco málo do diskuse. I v naší obci (Praha 8 Březiněves) se objevují národní kroje a to v den Májů, kdy se u nás koná vyvádění děvčat. Shlédnout foto můžete na našich stránkách http://www.brezineves.cz ve fotogalerii.

Odpovědět
Vera Anna 16. 4. 2016 - 11:24

Dekuji velice pekne za rada a za webovou linku. Rada se na fotografie podivam. Jeste jednou dekuji.

Odpovědět

Vložit komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a manipulací s těmito údaji prostřednictvím této webové stránky.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Tyto webové stránky využívají k poskytování svých služeb soubory cookies. Potvrdit Více informací

Podmínky využití textů naleznete na konci každého článku.