Úvod Rodinné zvykyPověry Symbol štěstí – podkova

Symbol štěstí – podkova

autor: České tradice - Martin
2,5K views

Podkova prý nosí štěstí, ale proč tomu je? Kam se má zavěsit a jak? Otázek ohledně podkovy jako symbolu štěstí bychom vymysleli mnoho. Ale jak to tedy je? Našli jste na procházce na cestě podkovu?

Pokud ano, pak už samotný nález znamená, že jste měli veliké štěstí. Ale vážně… Tvar podkovy a materiál, z jakého je vyrobena, prý má magickou moc ochraňovat proti čarodějnictvím a smůlou.

Železo – bylo už pro prastaré Kelty kovem, které mělo nejen praktické využití v životě lidí v osadě, ale Keltové věřili, že má tento kov zvláštní moc odhánět zlé duchy a proto si podkovy věšeli nad vchody svých příbytků. V magickou moc železa věřili mimo Keltů i Římané a Řekové.

Koně – mnoho kultur a náboženství považovalo koně za šťastné zvíře. Ať už jde o čínské znamení zvěrokruhu nebo symbolika v křesťanství či v řecké mytologii. Koně byly důležitým společníkem člověka po dlouhá století. Používaly se jako dopravní prostředek. Na venkově zastávaly těžké zemědělské práce. Ve městě sloužily k přepravě osob i zboží. Na závodištích se staraly o zábavu a napětí. Na vyjížďkách zase o uvolnění a relaxaci. V lese byly nenahraditelným pomocníkem při těžbě dřeva. Před nástupem lokomotiv tahaly dokonce železniční vagóny. Při všech těchto činnostech bylo nutné koně chránit před zraněním a právě podkovy chránily koňská kopyta před poraněním. Podkovy se časem opotřebovaly, někdy podkovu kůň ztratil. Podkovy ztracené koňmi lidé po cestě sbírali, někdy je nějak využili a pokud pro ně žádné využití nevymysleli, tak je alespoň přibili na dveře či zárubeň.

Tvar podkovy připomíná koš nebo také roh hojnosti. Podkova by měla být kvůli tomu otočena oběma konci nahoru! Tím se prý také zajistí, že štěstí nevypadne.

Zdroj: knižní archív České tradice, internet

Podmínky převzetí článku či ilustrace

Související příspěvky

Vložit komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a manipulací s těmito údaji prostřednictvím této webové stránky.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Tyto webové stránky využívají k poskytování svých služeb soubory cookies. Potvrdit Více informací

Podmínky využití textů naleznete na konci každého článku.