Úvod Rodinné zvykyPověry Symbol štěstí – čtyřlístek

Symbol štěstí – čtyřlístek

autor: České tradice - Martin
2,5K views

Snad každý z nás alespoň jednou našel v mezi lístky jetelíčku čtyřlístek. Ale proč se říká, že nosí štěstí? Může to být způsobeno tím, že není moc jednoduché ho najít a už samotný nález je štěstí.

Podle legendy pochází čtyřlístek z rajské zahrady a na zem jej přinesla Eva, když byla s Adamem vyhnána z ráje. Jeho čtyři lístky symbolizují roční období, přírodní živly (voda, oheň, země a vzduch), ale i víru, naději, lásku a štěstí.

Čtyřlístek má nosit štěstí, lásku, peníze a chránit majetek. Naopak má ochraňovat před zlem, nenávistí, únavou a přírodními živly. Dříve se čtyřlístek vkládal pod práh domu, pod postel či na okno a to pro ochranu obydlí.

Čtyřlístek jako symbol má přinášet štěstí, ale pozor jen v případě, že čtyřlístek dostanete darem nebo jej najdete zcela náhodně. Aby vám čtyřlístek dlouho vydržel můžete ho vylisovat v knížce. Dříve se věřilo, že pokud si dá svobodná dívka čtyřlístek pod polštář, uvidí v noci ve snu svého budoucího manžela.

Zdroj: knižní archív České tradice, internet

Podmínky převzetí článku či ilustrace

Související příspěvky

Vložit komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a manipulací s těmito údaji prostřednictvím této webové stránky.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Tyto webové stránky využívají k poskytování svých služeb soubory cookies. Potvrdit Více informací

Podmínky využití textů naleznete na konci každého článku.