Úvod Rodinné zvykyPověry Symbol smůly – pátek 13.

Symbol smůly – pátek 13.

autor: České tradice - Martin
1,5K views

Pátek třináctého je pověra, vepsaná do podvědomí lidí. Někteří tak věří, že tento den přináší smůlu a přitahuje neštěstí. Přitom je to vlastně stejný den jako ostatní. Smolný může být pro ty, kteří tomu věří. To, co se stane je souhra událostí, které jsou ovlivněny především naším jednáním.

Jak vůbec vznikla tato pověra?

1. Na Velký pátek byl ukřižován Ježíš Kristus a při Poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí a ten třináctý z nich byl Jidáš, který Krista zradil.

2. Židé považovali třináctku za nešťastnou, protože třináctým písmenem v hebrejské abecedě je písmeno M, což je první písmeno ve slově Mavet, které znamená „smrt“.

3. Pátek 13. října 1307. Právě tento den začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním a zatýkáním templářů, po kterém následovalo mučení a smrt mnoha z těchto rytířů a následný zánik řádu. Od tohoto dne následovníci templářů považovali pátek třináctého za ďábelský a nešťastný den.

Ne všude se lidé bojí dne v kalendáři, kterým je pátek 13., například ve Španělsku a Latinské Americe, je za nešťastný den považováno úterý třináctého.

Zdroj: knižní archív České tradice, internet

Podmínky převzetí článku či ilustrace

Související příspěvky

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Tyto webové stránky využívají k poskytování svých služeb soubory cookies. Potvrdit Více informací

Podmínky využití textů naleznete na konci každého článku.