Úvod NÁPADYTvořeníJarní tvoření Pomlázka z 8 proutků – kulatá

Pomlázka z 8 proutků – kulatá

autor: České tradice - Martin
1,9K views

Složitost: vhodné od 6 let

Materiál

 • alespoň 9 vrbových proutků
 • nůž
 • provázek

Postup

 1. Stejně jako klasická, tak i tato pomlázka se plete z osmi proutků. Připravíme si jich o něco více, jeden na ovázání rukojeti a alespoň 2 náhradní, kdyby se nám při práci některý zlámal.
 2. Vezmeme tedy do ruky 8 proutků a zarovnáme je podle špičky. Spodní silnější část proutků seřízneme na stejnou délku.
 3. Poté vložíme další proutek doprostřed svazku, který zasuneme ale jen asi 8-10 cm dovnitř.
 4. Tím pak začneme pevně omotávat celý svazek, čímž nám vznikne základní rukojeť budoucí pomlázky.
 5. Na konci pak provlékneme konec proutku skrz svazek proutků a utáhneme.
 1. Nyní si chytneme proutky silnější částí s rukojetí dál od sebe a začínáme plést pomlázku.
 2. Proutek č. 1 z levé strany vedeme horem mezi proutky 7 a 8 na pravé straně, ohneme a mezi proutky 5 a 6 vracíme nahoru zase na levou stranu, ale na pravý okraj levé části (napravo od proutku č. 4).
 3. Stejně tak provedeme vpravo: proutek č. 8 vedeme horem nalevo skrze proutek č. 2 a 3, ohneme a vracíme nahoru mezi proutky 4 a 1 zase vpravo, ale na pozici vlevo od proutku č. 5. Držíme opět v každé ruce 4 vyrovnané proutky, ale na každé straně se krajní proutek dostal ke středu, stejně jako u klasické pomlázky z 8 proutků.
 4. Vlastně krajní proutek z jedné řady vždy obtáčíme kolem dvou středních na protilehlé straně. Stejným způsobem stále dokola. Pokud se budeme držet postupu a strany budeme pravidelně střídat, bude pomlázka zakulacená. Nesmíme zapomenout pomlázku při pletení dobře utahovat.
 5. Asi 5 cm před ukončením pletení vložíme mezi proutky pevný provázek, dopleteme konce proutků, pevně ovážeme provázkem a zavážeme.

Veselé Velikonoce všem a prosím nezapomeňte, že pomlázka není mučící nástroj, ale jen symbolická věc pro symbolické omlazení.

Související příspěvky

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Tyto webové stránky využívají k poskytování svých služeb soubory cookies. Potvrdit Více informací

Podmínky využití textů naleznete na konci každého článku.