Úvod NÁPADYTvořeníJarní tvoření Pomlázka z 9 proutků – tatar

Pomlázka z 9 proutků – tatar

autor: České tradice - Martin
1,9K views

Složitost: vhodné od 6 let

Materiál

 • alespoň 10 vrbových proutků
 • nůž
 • provázek

Postup

 1. Tatar z 9 proutků je celkem neobvyklá pomlázka a jistě vzbudí její majitel pozornost nejen u omlazovaných žen. Vybereme si 9 stejně silných a dlouhých proutků a jeden proutek na omotání rukojeti. Připravíme si jich o něco více, jeden na ovázání rukojeti a alespoň 2 náhradní, kdyby se nám při práci některý zlámal.
 2. Vezmeme tedy do ruky 9 proutků a zarovnáme je podle špičky. Spodní silnější část proutků seřízneme na stejnou délku.
 3. Poté vložíme další proutek doprostřed svazku, který zasuneme ale jen asi 8-10 cm dovnitř.
 4. Tím pak začneme pevně omotávat celý svazek, čímž nám vznikne základní rukojeť budoucí pomlázky.
 5. Na konci pak provlékneme konec proutku skrz svazek proutků a utáhneme.
 1. Připravenou rukojeť přimáčkneme mezi kolena a proutky si rozdělíme na 4 do levé ruky, 4 do pravé ruky, poté nám zbude devátý, středový prut.
 2. Středový proutek budeme oplétat střídavě proutky z pravé a z levé strany. Začneme tak, že spodním proutkem 8 z pravé strany obtočíme středový proutek směrem dopředu a vrátíme ho na pozici nad proutek 5 . Poté vezmeme proutek 1 z levé strany a obtočíme středový proutek dozadu na horní pozici nad proutek č. 4.
 3. Celý postup opakujeme neustále dokola, přičemž musíme dodržet pravidelné střídání stran. Pletení ukončíme 5-7 cm před koncem a pomocí provázku konce prutů včetně středového pevně stáhneme.

Veselé Velikonoce všem a prosím nezapomeňte, že pomlázka není mučící nástroj, ale jen symbolická věc pro symbolické omlazení.

Související příspěvky

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Tyto webové stránky využívají k poskytování svých služeb soubory cookies. Potvrdit Více informací

Podmínky využití textů naleznete na konci každého článku.