Úvod TradiceZimaTři Králové Kašpar, Melichar, Baltazar

Kašpar, Melichar, Baltazar

autor: České tradice - Martin
3,9K views

Kašpar býval považován za nejmladšího z trojice králů, kteří se přišli poklonit Ježíškovi. Býval zobrazován s černou pletí a oblečen do širokých orientálních kalhot, sahajících po kolena, na sobě míval dlouhý plášť a na hlavě šátek s královskou korunou. Ježíškovi přinášel nádobu s myrhou (viz myrha). Symbolizoval africký kontinent.
V některých zemích ale Kašpara zaměňují za Baltazara (tzn., že ho zpodobňují jako krále bílé pleti). Jméno Kašpar znamená nosič, strážce pokladů, pokladník.

Melichar jako jeden z králů mudrců, kteří se přišli poklonit Ježíškovi do Betléma, bývá nejčastěji zobrazován jako nejstarší král. Symbolizuje evropský kontinent. Někdy se uvádí jméno Melkon nebo Melchior.
Tradičně bývá Melichar oblečen do červeného pláště s lemovaného kožešinou a na hlavě má královskou korunu. Ježíškovi nese buď zlatou korunu a žezlo nebo truhlici se zlatem.

Baltazar je jedním ze tří mudrců (králů), kteří se přišli poklonit právě narozenému dítěti Ježíškovi. Zastupuje Asijský kontinent (jeden z tehdy tří známých světadílů – Evropa, Asie a Afrika). Jméno Baltazar je zřejmě odvozeno ze slova Báli (ochraňuj králi život).
V ruce drží často žezlo, zlatou nádobku a kadidlo. Jeho oděv se sestává z dlouhého pláště a podkasaných kalhot, na hlavě má turban s korunkou. Podle jedné z legend pocházel z Přední Asie nebo Indie. Některé legendy a prameny ho zaměnují s Kašparem a přisuzují mu tmavou tvář a původ z Afriky.

Zdroj: Malá encyklopedie Vánoc, wikipedia.org


Související příspěvky

1 komentáře

Maskaron 12. 11. 2020 - 11:51

Dobře zpracováno ale s češtinskými chybami

Odpovědět

Vložit komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a manipulací s těmito údaji prostřednictvím této webové stránky.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Tyto webové stránky využívají k poskytování svých služeb soubory cookies. Potvrdit Více informací

Podmínky využití textů naleznete na konci každého článku.