Úvod TradiceZimaTři Králové Tříkrálová křída

Tříkrálová křída

autor: České tradice - Martin
2,4K views

Na svátek Tří Králů se v kostelech žehná spolu s vodou, solí a kadidlem také křída. Křída, kterou se pak na dveře píší písmena C+M+B. V lidových pověrách měla křída svěcená na dne svátku Tří Králů velkou magickou moc.

Používala se např. také jako léčebný prostředek. Rozemletou přidával hospodář do krmení dobytku, aby ho uchránil před uhranutím. Tříkrálová křída položená do kolébky měla chránit dítě před divoženkami, které by si chtěli lidksé dítě vyměnit se svým.

Svěcená křída se používala i v černé magii a také při hledání pokladů. Při černé magii chránil kruh namalovaný kolem sebe touto svěcenou křídou člověka před zlem a pekelnými stvůrami. Žádné zlo kruh nemohlo překročit.

Vydal-li se někdo do skal hledat poklady, které se podle pověry otevíraly na Velký pátek a o štědrovečerní noci, měl nakreslit na skálu svěcenou křídou velký kříž. Taková skála se pak nemohla zavřít, dokud se hledač i spokladem v pořádku nedostal ven.

Zdroj: Malá encyklopedie Vánoc, Valburga Vavřinová, internet


Související příspěvky

Vložit komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a manipulací s těmito údaji prostřednictvím této webové stránky.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Tyto webové stránky využívají k poskytování svých služeb soubory cookies. Potvrdit Více informací

Podmínky využití textů naleznete na konci každého článku.