Úvod TradiceJaro1. Máj Máje – tradice lásky

Máje – tradice lásky

autor: České tradice - Martin
5,8K views

Stavění máje – v předvečer 1. května se ještě dnes vypravují chlapci do lesa, aby tu usekli co nejvyšší stromek (myslivci a ochránci přírody to asi nevidí rádi) a udělali z něj do rána staročeskou májku, tradiční symbol jara. Smrček, jedličku nebo borovici oklestí a špičku ozdobí věnci, šátky, květinami, pentlemi a fáborky.

Celou noc májku bedlivě hlídají, protože by jim ji mohli přespolní podříznout a ukrást. Takovou ostudu by nikdo nepřenesl přes srdce. Kromě těchto obecních májů, které se stavějí na návsi, vztyčují někdy mládenci menší májky – vyzdobené břízky – před domy svých dívek.

1.května nad ránem bylo také v některých krajích zvykem vysypávat chodníčky lásky. Pěšinky z písku, vápna, pilin, otrub nebo kukuřičného šustí spojily domy zamilovaných dvojic. Mnohdy tak vyšlo najevo, co mělo některým očím zůstat utajeno a bylo “veselo”.

Na rozloučení, mé potěšení, postavím pod okny máj!
Aby věděli falešní lidi, že jsem já chodíval k vám.
K. J. Erben, Z. Klatovská

Historie stavění májů
Nejstarší známý doklad o stavění máje je z roku 1422, kdy za postavení máje dostal hoch odměnu a to ruku děvčete. Na základě postavení máje a vzájemného slibu bylo manželství uznáno církevním soudem na pražském hradě a dne 23. června 1422 byla slavena svatba.

Kytka a Věneček
V první květnovou neděli obcházeli chlapci s májkou jednotlivá stavení a děvčata jim dávala dárečky. Pak se všichni sešli na návsi nebo v hostinci a májová veselice, které se kdysi říkalo Kytka, mohla začít. Organizace taneční zábavy se ale mohla ujmout i děvčata. Obešla domy s májíčkem – stromečkem na dřevěném talíři -, na který jim sousedé dávali peníze, aby bylo čím zaplatit muzikantům, za pronájem sálu i za občerstvení. Této oslavě se říkalo Věneček podle zeleného věnce, který daly dívky před hospodou přicházejícím chlapcům. Pak je požádaly, aby věnec zavěsili nad dveře.

Zdroj: České tradice, knižní archív České tradice, internet

Podmínky převzetí článku či ilustrace

Související příspěvky

14 komentáře

Honza 2. 5. 2016 - 11:08

Dobrý den, Chci se zeptat, jak funguje kradeni majky? Je na to nějaký systém nebo pravidla? Nebo ji mohu jednoduše uriznout a ukrást třeba jen ten ozdobený vršek? A co pak s ní budu dělat nebo jednoduše bych poprosil detailně o to jak probíhá kradeni majky 🙂 předem díky za odpověď 😉

Odpovědět
MartinK 4. 5. 2016 - 11:09

V dnesni dobe krast majku je dost slozite. Pokud pomineme nebezpeci urazu, tak se takovy “zlodej” majky dostane jiste do sporu se zakonem. Krast obecni majku tedy urcite nedoporucuji!

Odpovědět
Zdeňka Mikolášová 23. 4. 2018 - 11:09

Kradení obecní májky se může uskutečnit pouze na Filipojakubskou noc, což je z 30.4.na 1.5.později již ne!!!!! Právě v tuto dobu ji však hlídají místní hasiči, či mládenci, takže opravdu opatrně !!!! Trofej si potom můžete schovat, to je jen takové škádlení okolních obcí 🙂

Odpovědět
Jiří 4. 5. 2021 - 21:21

Je to tradice boha jeho, jaký obecní!!!! Já padnu 😀 Prej nedoporučuji 😀 já nemůžu

Odpovědět
Karel 8. 5. 2018 - 11:09

Opravdu zvrácené se mi jeví nazvat “kradení májky” jako dostat se do konfliktu se zákonem. Kradení májky je tradicí a může se učinit během celého měsíce, jelikož chasa (branci) má za úkol májku hlídat po celý měsíc. Pokud je jim májka ukradena, tak si trhnou ostudu a správně by měli navrácení uříznutého vršku vyplatit demižónem vína nebo slivovice. Ovšem žádat toto po někom, kdo si neumí májku ani ohlídat, je v dnešní době zbytečné. Před 20lety jsme v deseti okolních vesnicích májky zřezali a je to adrenalinový zážitek ;o)

Odpovědět
ZdeněkSv 11. 5. 2015 - 11:08

Tradice se drží i v Poříčanech u Českého Brodu.Každé cca dva roky se dělají Máje.Staví se velká centrální májka/Král.Po vsi se rozveze v podvečer/v noci průměrně kolem cca 220-240 menších májek, které si svobodná děvčata ozdobí fáborky.Druhý den se chodí od ozdobené májky k májce a vždy se s každým svobodným děvčetem i malou holčičkou tancuje v kruhu tanečníků.Průvod chodí s hudbou,tanečníky,král,konšelé,drábové,rychtář,kat,pacholci,četníci a daší postavy v krojích.Na konci dne se tancuje kolem Krále-stromu(na hřišti) a následně se pak v sokolovně hraje divadlo a tancuje Česká a Moravská beseda.Večer je májová zábava.

Odpovědět
Lucinka 1. 5. 2013 - 11:05

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jaký význam má stavění májky u domu dívky..Děkuji předem za odpověd.

Odpovědět
Elis 15. 5. 2013 - 11:06

Podle “odborníků” z naší vesnice se staví májky u domu pro dívky po dosažení 15-ti let. Májka měla usnadnit orientaci chlapcům z okolí, že v daném domě bydlí děvče, které se pomalu dostává do vdávacího věku..

Odpovědět
Ondřej 29. 4. 2014 - 11:06

U nás tato tradice značí, že pokud je dívka zadaná, tak jí její chlapec(přítel) z noci 30.4. na 1.5. postaví májku u branky či vchodu a má to znamenat pro ostatní hochy, že dívka je zadaná. Je to zdobená bříza fáborky – krepový papír, stuhy. A pak je tam dalších víc významů, jako například, čím větší ozdobená májka je, tak je chlapec zdatnější a atd…

Odpovědět
Kratochvíl Jiří 1. 5. 2015 - 11:07

Zajímalo by mne zda se ještě někde tyto krásné tradice drží. Jsem rodilí Pražák. Myslím, že by byla veliká škoda aby díky dnešní dobou takové tradice zanikli a že postupně se vytrácejí je holý fakt…… Děkuji za vaší odpověď J.K

Odpovědět
Markéta 1. 5. 2015 - 11:07

Dobrý den, stačí popojet kousek za Prahu, konkrétně tady Chodouň, na návsi stojí od včerejška 2 májky a loni jsem i malé bžezové májky u domu viděla.

Odpovědět
ZdeněkSv 11. 5. 2015 - 11:07

Tradice se drží i v Poříčanech u Českého Brodu.Každé cca dva roky se dělají Máje.Staví se velká centrální májka/Král.Po vsi se rozveze v podvečer/v noci průměrně kolem cca 220-240 menších májek, které si svobodná děvčata ozdobí fáborky.Druhý den se chodí od ozdobené májky k májce a vždy se s každým svobodným děvčetem i malou holčičkou tancuje v kruhu tanečníků.Průvod chodí s hudbou,tanečníky,král,konšelé,drábové,rychtář,kat,pacholci,četníci a daší postavy v krojích.Na konci dne se tancuje kolem Krále-stromu(na hřišti) a následně se pak v sokolovně hraje divadlo a tancuje Česká a Moravská beseda.Večer je májová zábava.

Odpovědět
Zdeňka Maděrová 23. 4. 2018 - 11:07

Přeji krásný den a podávám informaci k výše uvedenému dotazu. U nás, t.j. Praha 8 Březiněves se pořádá každým rokem “Vyvádění děvčat”, což má souvislost. Staví se velká májka, staví se i malé májky a potom se chodí vyvádět děvčata do společnosti. V letošním roce připadají u nás máje na 19.5.2018 od 14 hodin na náměstí v obci. Jestli chcete, můžete se přijít podívat, protože máme i kroje a večer tančíme českou besedu. Rádi vás přivítáme tradičně chlebem a solí. Vše si můžete zjistit také na našich webových stránkách obce Březiněves. Krásný den

Odpovědět
jebooo 25. 4. 2019 - 11:08

Noo tak je to příležitost vypít u dívčina baráku a nedostat dissy za to , že tak pobíháš s kolegama a robíš blbosti . :DD

Odpovědět

Vložit komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a manipulací s těmito údaji prostřednictvím této webové stránky.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Tyto webové stránky využívají k poskytování svých služeb soubory cookies. Potvrdit Více informací

Podmínky využití textů naleznete na konci každého článku.