Sv. Antonín

autor: České tradice - Martin
2,4K views

13.6. – Ještě v nedávné minulosti velmi oblíbený světec Antonín Paduánský nebo také Antonín z Padovy se narodil roku 1195 v Lisabonu (Portugalsko). Paduánský se mu říkalo podle italského města Padova, kde jsou uloženy jeho ostatky.

Roku 1220 se vydal na misijní cestu do Afriky, z které se po roce kvůli chatrnému zdraví musel vrátit do severoitalského Assisi, kde vyučoval teologii. Byl zapřísáhlým nepřítelem lichvy a lakoty a zřejmě i proto získávalo jeho kázání stále větší obliby a tak se nezřídka stávalo, že pro velký zájem kázal pod širým nebem. Zemřel poměrně mladý v roce 1231. Prohlášen za svatého byl již o rok později, tedy roku 1232.

Byl patronem všech cestujících, obraceli se něho ti, kteří pohřešovali nějakou věc. Jeho obrázek ochraňoval majitele a sošku zpodobňující světce nosívali lidé při sobě, nejčastěji v peněžence věříce, že jim pomůže uchránit jejich peníze před ztrátou. Bývá spodobněn s knihou, lilií, někdy také s malým dítětem.

Zdroj: České tradice, knižní archív České tradice, internet

Podmínky převzetí článku či ilustrace

Vložit komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a manipulací s těmito údaji prostřednictvím této webové stránky.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Tyto webové stránky využívají k poskytování svých služeb soubory cookies. Potvrdit Více informací

Podmínky využití textů naleznete na konci každého článku.