Přástky

autor: České tradice - Martin
2,8K views

Po svátku svatého Martina začínaly přástky a trvaly místy po celý advent až do čtvrté neděle postní – Družební. Každý večer se scházela děvčata s kolovratem a s košíčkem lnu v některém stavení, kde měli velkou světnici. Zde si rozestavili své kolovraty do kruhu a předly len.

Předlo se zpravidla celou zimu až do masopustu. Bývalo zvykem, že přadlena si mohla nechat to, co napředla přes daný úkol. V době masopustu se slavívala tzv. „dlouhá noc“, při které všechny přadleny přepočetly upředenou přízi a ta která napředla nejvíce, byla zvolena královnou dlouhé noci. Každá královna si musela zvolit svého krále, který jí musel vyhotovit vrkoč, který se podobal homoli cukru. Na kulatém, barevným papírem obloženém prkénku byl položen upečený věnec, v něm byly zastrčeny hůlky, na kterých byl naražen další, o něco menší věnec. Vrkoč míval i šest „věncových pater“ od největšího k nejmenšímu. Na samotném vršku bývala rozmarýna a strakaté fábory.
Z peněz, které přadleny utržily za přízi „nad plán“ si vystrojily hostinu na kterou si každá přadlena mohla pozvat svého vyvoleného. Všem ostatním byl vstup na hostinu zakázán.

Úryvek z knihy “Lidové obyčeje a nápady pro šikovné ruce – Podzim”
Zdroj: České tradice, knižní archív České tradice, internet

Podmínky převzetí článku či ilustrace

2 komentáře

silvisko73 12. 11. 2012 - 11:40

Doprčic ! A já se trápím s ovčím rounem. Tak ráda bych cosi vyzkoušela nového. Mám surové rouno a ne a ne jej vyprat. Nejde to ! Je od slámy, od … od hovínek a od jiných nečistot a já jej peru a peru a peru a namáčím a zase peru. Nehledě na to, že marně sháním kartáč na česání toho rouna (samozřejmě až po úspěšném vyprání). Tak ráda bych zkusila z toho všeho udělat klubíčko na pletení.. Tak ráda bych poslala kamarádce k plstění… Poradíte někdo ??

Odpovědět
Petr Klouček 21. 4. 2014 - 11:41

Ahoj, vyberu největší nečistoty a zbytek dám do vany. Zaleju teplou (ne vařicí) vodou (na ruku) a nechám chvíli odmáčet. Vypustím a opakuji dle špíny 2-3 x. Poté na mokrou vlnu dám Jar nebo dětský šampón a znovu napustím vanu (tak 1 cm nad vlnu). Chvíli nechám, trochu promáchám a vypustím vodu. Ještě jednou zaleju vodou a nechám chvilku působit. Vypustím vodu a dám do pračky na ždímání vlna. Poté nechám na sušáku uschnout. Můžete i ven, jen ne na přímé slunce. Jedna rada nakonec-nestřídat teplotu vody, držet stále stejnou, aby vlna nezačala sema filcovat. Ať se dílo daří Petr

Odpovědět

Vložit komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a manipulací s těmito údaji prostřednictvím této webové stránky.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Tyto webové stránky využívají k poskytování svých služeb soubory cookies. Potvrdit Více informací

Podmínky využití textů naleznete na konci každého článku.