Vánoční purpura

autor: České tradice - Martin
2,7K views

Purpura je aromatická směs koření, dřevěných smolných pilin nebo třísek a vonných bylin, která slouží k vytváření aromatických vůní a kouře o Vánocích.

Purpura je aromatická směs koření, dřevěných smolných pilin nebo třísek a vonných bylin, která slouží k vytváření aromatických vůní a kouře o Vánocích. Purpura se o Vánocích klade na rozpálenou plotnu, aromatická směs se tak vlastně nasucho praží. Z koření, dřevěných pilin i třísek a z vonných bylinek se přitom odpařuje aromatická vůně či kouř.

Kromě levandule a kadidla se do purpury přidává hřebíček, skořice, heřmánek, mateřídouška, lipový květ a fenykl s anýzem. Samotný poměr bylin ale všichni výrobci tají a tajemství střeží jako oko v hlavě.

Purpuru můžeme opatrně pálit nejen na klasické plotně kamen, ale i například na sklokeramicke desce vařiče nastaveného na nízkou teplotu, ale spíš doporučujeme použít alobal, jako podklad pod směs purpury. Purpura se ale dá klidně pálit i v nádobce aromalampy. Nejbezpečnější ale je ji položit na nějakou podložku na topení. I tak nám hezky provoní celou místnost. Purpura nesmí v žádném případě hořet, ale měla by jen doutnat, při tom se správně uvolňují aromatické vůně.

Vánoční purpura je vedle vvůně vánočních františků tou vůní, která by nám měla pomoct zapomenout na předvánoční shon a stres. Její vůně navodí tu pravou atmosféru vánočních svátků.

Zdroj: internet, knižní archív České tradice

Podmínky převzetí článku či ilustrace

Související příspěvky

Vložit komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a manipulací s těmito údaji prostřednictvím této webové stránky.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Tyto webové stránky využívají k poskytování svých služeb soubory cookies. Potvrdit Více informací

Podmínky využití textů naleznete na konci každého článku.