Vánoční františek je jedním ze symbolů vánoční domácí pohody. Vonný kužel zapalovaný především o Vánocích, ale díky mnoha druhům vůní se může zapalovat po celý rok. Původní vánoční františek je vyráběný z páleného dřevěného uhlí.
Vánoční františek je jedním ze symbolů vánoční domácí pohody. Vonný kužel zapalovaný především o Vánocích, ale díky mnoha druhům vůní se může zapalovat po celý rok. Původní vánoční františek je vyráběný z páleného dřevěného uhlí. Pro tento účel se velice dobře hodí lípa. Dřevěné uhlí se namele a míchá se s kadidlem, což je pryskyřice z kadidlovníku pravého (Boswellia sacra). Právě ta dodává hořícímu františku známou vůni.
Tradice pálení vonných františků pochází z česko-německého pohraničí, především z Krušnohoří, a je stará více než 300 let. Samotné kořeny tradice ovšem sahají podstatně dál do dob, kdy bývalo zvykem na přelomu starého a nového roku vykuřovat lidská obydlí.
Jméno františek získaly tyto vonné kužely nejspíše od zakladatele novodobého pojetí Vánoc, svatého Františka z Assisi. Možná je však původ názvu jinde – v angličtině se kadidlo nazývá frankincense, a pochází zřejmě ze staré francouzštiny “franc encens” (tedy čisté, ryzí kadidlo).
Zapalovat františka bychom měli sirkou nebo zapalovačem a to jeho špičku. Poté se musí položit na nehořlavou podložku. Popel z vyhořelého františka můžeme vyhodit teprve až po důkladném vychladnutí.
Zdroj: České tradice, knižní archív České tradice, internet
Podmínky převzetí článku či ilustrace