Úvod TradiceZimaSv. Blažej Svatý Blažej

Svatý Blažej

autor: České tradice - Martin
2,4K views

Blažej byl biskupem v Arménii v Sebaste, v místě dnešního města Sivas v Turecku. Za vlády císaře Lucinia zemřel mučednickou smrtí roku 316 (datum jeho narození není známo).

O jeho životě toho není moc známo a tak logicky o věrohodnosti četných legend z jeho života panují pochybnosti.

Památka svatého Blažeje se slavila 3. února a bývala spjata s hudbou, zpěvem a tanci. Liturgické oslavy bývaly provázeny svěcením a obětováním svící, žehnáním chleba, vody a vína a od 16. století svatoblažejským požehnáním, při němž kněz kladl dvě posvěcené svíce, svázané křížem pod hrdlo lidem, kterým požehnání uděloval:

“Na přímluvu sv. Blažeje, biskupa a mučedníka ochraňuj tě Bůh od nemocí krčních i všelikého jiného zla. Ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého. Amen.

Svatý Blažej je uctíván ve východní i západní církvi především jako patron a ochránce před nemocemi a onemocněním krku a uší. Býval také jedním z pomocníků v nouzi, který byl uctívaný jako patron obuvníků, krejčích, tkalců, koželuhů, lékařů a obchodníků. Byl patronem i domácího zvířectva a počasí.

Zdroj: Knižní archív České tradice

Podmínky převzetí článku či ilustrace

Související příspěvky

Vložit komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a manipulací s těmito údaji prostřednictvím této webové stránky.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Tyto webové stránky využívají k poskytování svých služeb soubory cookies. Potvrdit Více informací

Podmínky využití textů naleznete na konci každého článku.