Sv. Petr a Pavel

autor: České tradice - Martin
2,4K views

29.6. – Sv. Petr
Rybář Šimon, bratr sv. Ondřeje, přijal od Ježíše jméno Petr, které v řečtině znamená „skála“. Ježíš ho tak pojmenoval, protože se měl stát „skálou“ na jejímž základě bude vybudována celá církev. I proto se stal po Kristově smrti prvním z dvanácti apoštolů. Konal jménem Krista zázraky až do své smrti, někdy kolem roku 64 n.l., kdy byl za Neronovy vlády ukřižován hlavou dolů.
Je uctíván jako nebeský klíčník a jako patron církve. Bývá zobrazován s klíčem a knihou.

29.6. – Sv. Pavel
Jako římský občan byl původně nepřítelem křesťanství a patřil k největším pronásledovatelům křesťanů v Jeruzalémě, ale na cestě do Damašku se mu zjevil Kristus a Pavel se obrátil na křesťanskou víru. Byl prvním misionářem církve, který šířil evangelium v Malé Asii a v Evropě. Byl souzen a stať mečem roku 65 n.l..
Svatý Pavel je vzýván na pomoc proti hadímu uštknutí. Podle legendy ho uštkla zmije, aniž mu jakkoliv uškodila nebo ho poranila. Bývá zobrazován s mečem a s knihou.

Čekanka na ochranu proti všemu zlému

Podle prastaré lidové pověry si řeky tento den žádaly letní oběť. Proto se nedoporučovalo koupat v žádném vodním toku. Jako ochranný talisman nebo amulet proti všemu zlému, nosívali u sebe naši předci čekanku, vykopanou přesně ve dvě hodiny odpoledne v den svátku obou světců.

Čekanko u cesty,
trhám Tě pro štěstí,
abys mi milého popřála,
kteréhos nadarmo čekala.
(z Berounska)

Zdroj: České tradice, knižní archív České tradice, internet

Podmínky převzetí článku či ilustrace

Vložit komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a manipulací s těmito údaji prostřednictvím této webové stránky.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Tyto webové stránky využívají k poskytování svých služeb soubory cookies. Potvrdit Více informací

Podmínky využití textů naleznete na konci každého článku.