Úvod TradicePodzimSv. Ondřej Sv. Ondřej – život a legenda

Sv. Ondřej – život a legenda

autor: České tradice - Martin
2,5K views

30.11. – Svatý Ondřej byl stejně jako jeho bratr Šimon rybářem a pocházel z galilejské Betsaidy. Byl učedníkem Jana Křtitele a prvním učedníkem Ježíše Krista. Ondřej byl vždy mezi prvními čtyřmi apoštoly uváděnými v evangeliích a býval zmiňován zejména v souvislosti se zázračným nasycením pěti tisíc, když Ježíše upozornil na chlapce, nesoucího bochníky a ryby. Po Kristově ukřižování se vydal na sever do Řecka a Skytie. V roce 70 n.l. byl v řeckém Patrasu odsouzen k smrti a ukřižován na kříži ve tvaru X.

Svatý Ondřej je patronem sedláků, rybářů a nevěst, dále Ruska a Skotska, bývá vzýván na pomoc proti dně a nejčastěji je zobrazován na kříži ve tvaru X nebo s rybářskou sítí a rybami.

Den (ale i předvečer svátku), kdy se slavil svátek svatého Ondřeje patřil mimo Štědrého večera k nejdůležitějším věšteckým dnům v roce. Většina věštění mělo jedno společné a to, že se děvčata snažila zjistit kdy nebo za koho se vdají. Proto není divu, že byl svatý Ondřej i patronem nevěst.

Úryvek z knihy “Lidové obyčeje a nápady pro šikovné ruce – Podzim”
Zdroj: České tradice, knižní archív České tradice, internet

Podmínky převzetí článku či ilustrace

Související příspěvky

Vložit komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a manipulací s těmito údaji prostřednictvím této webové stránky.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Tyto webové stránky využívají k poskytování svých služeb soubory cookies. Potvrdit Více informací

Podmínky využití textů naleznete na konci každého článku.