Úvod Nezařazené Sv. Ambrož

Sv. Ambrož

autor: České tradice - Martin
2,5K views

7.12. – Svatý Ambrož se narodil roku 339 v německé Trevíru a po vystudování práv se stal soudcem v Miláně. Ačkoliv nebyl pokřtěn, byl pro svou dobrosrdečnost zvolen milánským biskupem. Byl horlivým kazatelem a reformátorem. Zemřel 4.dubna roku 397. Jeho hlavními atributy jsou metla a úl. Jako malého ho prý napadl roj včel, který mu ale nijak neublížil.

V místech, kde byl kostel zasvěcen sv. Ambrožovi, bývalo dříve zvykem v den svátku tohoto světce honění dětí Ambrožem kolem kostela. Přestrojený Ambrož měl na hlavě černou, do špičky stočenou čapku se závojem přes obličej, na sobě dlouhou košili, v levé ruce uzlíček s cukrovinkami a v pravé koště polepené bílým papírem. Objevoval se za soumraku u kostela, kde na něho čekávalo vždy několik dětí. Ti, jakmile se Ambrož objevil, na něho začali hrdinsky pokřikovat a Ambrož je zato počal honit. Při tom občas ztratil nějaký pamlsek a tím přilákal děti ke sbírání, což byla chvíle, aby se pokusil nějaké dítko chytit.

Zdroj: České tradice, knižní archív České tradice, internet

Podmínky převzetí článku či ilustrace

Vložit komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a manipulací s těmito údaji prostřednictvím této webové stránky.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Tyto webové stránky využívají k poskytování svých služeb soubory cookies. Potvrdit Více informací

Podmínky využití textů naleznete na konci každého článku.