Úvod TradiceZimaVánoceAktuality Šťastné a veselé 1914

Šťastné a veselé 1914

autor: České tradice - Martin
2,4K views

V roce 2014 uplynulo 100 let od doslova magické noci, kdy došlo na mnoha místech, kde probíhala tzv. zákopová válka, ke spontálnímu příměří mezi znepřátelenými stranami.

Je to jeden z nejsilnějších příběhů, které napsal život. Je to obrovský důkaz lidskosti. Toho večera vyšly z bezpečí svých zákopů desetitisíce vojáků znepřátelených stran, aby si podaly ruce a společně si zazpívaly koledy. Nikdo by neuvěřil, že ještě předchozího dne po sobě stříleli a byli nepřáteli. A o pár hodin později, navzdory rozkazům spolu popíjeli, vzpomínali společně na své rodiny a dokonce spolu hráli fotbal.

Že šlo o jedinečný okamžik svědčí i dopisy a vzpomínky vojáků. “…přes hrůzu války bych se těchto Vánoc nezvdal za nic na světě…, …byla to úžasná chvíle, které se nevyrovná nic na světě…, ….toho dne jsem ve svých nepřátelích našel druhou rodinu…, …včerejší zkušenost bych nevyměnil ani za tu nejúžasnější štědrovečerní večeři v Anglii…”

Válka v tu dobu trvala už šest měsíců a vojáci byli unavení. Navíc jim bylo stále slibováno, že válka nepotrvá dlouho a oni do Vánoc budou doma. To se ale nestalo. Těžko říct, zda šlo o únavu a vyčerpání, které vyhrálo nad strachem vyjít ze zákopu na území nikoho, kde číhala smrt. O tom svědčilo množství těl mrtvých vojáků.

Z jednodenního příměří se nakonec stalo příměří do doby, než se o něm dozvědělo velení. To museli vojáky z těchto jednotek rozptýlit do jiných jednotek a na jiné fronty. Další příměří se už bohužel nekonalo a válka, trvající nakonec několik dalších let si vyžádala mnoho mrtvých na všech stranách.

Pokud se Vám příběh líbil, pak si pusťte i ukázku z filmu a pokud se Vám bude líbit i ukázka, pak jsme pro Vás našli obchod, kde lze za cenu 99,-Kč zakoupit DVD: {module [250]}

Zde je ukázka z filmového zpracování této události. Příběh který zasáhne snad každého člověka. Příběh o tom, že se o štědrém večeru stávají zázraky:

Zdroj: České tradice, knižní archív České tradice, internet

Podmínky převzetí článku či ilustrace

Související příspěvky

Vložit komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a manipulací s těmito údaji prostřednictvím této webové stránky.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Tyto webové stránky využívají k poskytování svých služeb soubory cookies. Potvrdit Více informací

Podmínky využití textů naleznete na konci každého článku.