Úvod TradicePodzimLampióny, průvody Původ a historie lampiónů

Původ a historie lampiónů

autor: České tradice - Martin
2,4K views

Lampióny pocházejí z Asie. V Číně sloužili nejen jako dekorace už kolem roku 250 před naším letopočtem. Byly neodmyslitelnou součástí většiny svátků jako např. narození dítěte, pohřbu, svateb a dalších oslav.
V Taiwanu se každoročně koná svátek lampiónů (jüan-siao-ťie), který se koná podle tradice patnáctého dne prvního lunárního měsíce, který završuje oslavy čínského Nového roku.

Zdroj fotografie: internet

Mezi obyčeje a zvyky v tento den patří mimo jiné řešení hádanek napsaných na lampionech. Zvyky se lišily podle regionů. Mezi nejznámější patří vypouštění lampionů v městečku Pingxi.

Původ zvyku vypouštění lampionů je částečně založen na legendě. Podle ní prý lampiony poprvé použil čínský vojenský stratég Zhu Geliang (220 – 280). Aby zmátl nepřátelské astrology, vypustil lampiony na oblohu. Jak plynul čas, staly se lampiony jakýmsi prostředkem či lépe řečeno zprostředkovatelem pro vyjádření přání bohům.

Podle další legendy přepadali usedlíky bandité. Vždy, když hrozil jejich útok, ženy, děti a starci se ukryli v horách. Jakmile pominulo nebezpečí, muži, kteří zůstali, aby strážili domovy, vypustili lampiony signalizující, že nebezpečí je zažehnáno a že je již bezpečné se vrátit.

Výroba lampiónů byla záležitostí celé rodiny. Rámy lampionů se zhotovovaly z bambusů, plášť byl z lehkého papíru. Lampiony dosahovaly výšky až několika metrů.
Od dnešních lampiónu, jak je známe u nás, byly lampiony v Pingxi nahoře uzavřené, aby neunikal horký vzduch. Do spodní drátěné části lampionu se vložil svazek rituálních papírových peněz, namočený do směsice petroleje a zeleninového oleje a tento se zapálil. Princip byl obdobný jako u horkovzdušných balónů. Vzduch uvnitř se zahřál, získal menší hustotu než vzduch kolem a lampion stoupal vzhůru. Bohužel zatoulané lampiony představovaly velmi velké nebezpečí vzniku požáru.

Velký výběr lampiónů a doplňků (hůlky, svíčky), tak jak je známe u nás, naleznete v našem internetovém obchodě a to za velmi příznivé ceny.

Zdroj: České tradice, knižní archív České tradice, internet

Podmínky převzetí článku či ilustrace

Vložit komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a manipulací s těmito údaji prostřednictvím této webové stránky.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Tyto webové stránky využívají k poskytování svých služeb soubory cookies. Potvrdit Více informací

Podmínky využití textů naleznete na konci každého článku.