Odsouzení kohouta

autor: České tradice - Martin
2,3K views

Dříve posvícení a přípravy na něj probíhaly v určitém sledu. Večer před posvícením vyvěsili z kostelní věže prapor na znamení, že všechny přípravy jsou u konce a koláče napečeny. Chlapci pak v neděli časně ráno chodili po vsi a snažili v nějakém stavení „ukrást“ kohouta.

Toho pak dva chlapci nesli svázaného přes celou ves. Za nimi šel chlapec s vykasanou košilí, který představoval kazatele, následován výskající chasou. Když průvod došel na náves, „kazatel“ vylezl na židli nebo na nějaké vyvýšené místo a začal „kázat“. Dával všem špatné skutky kohouta-zloducha jako výstrahu a poté sťali kohoutovi hlavu šavlí nebo ostrým nožem.
Jinde se „mlátil“ kohout o posvícenském úterý. Při této velmi brutální hře uvázali k tyči kohouta a dva soutěžící muži se šátkem na očích a s cepem v ruce se jej snažili zasáhnout a utlouci jako první. Nejen kohout to tenkrát škaredě odnesl. Ten kterému se podařilo kohouta usmrtit se stal vítězem.
Na Moravě se o posvícenském pondělí (posvícenské pondělí bývalo místy zvané jako „pěkná“ nebo „zlatá hodinka“) stínala šavlí hlava beránkovi.

Úryvek z knihy “Lidové obyčeje a nápady pro šikovné ruce – Podzim”
Zdroj: České tradice, knižní archív České tradice, internet

Podmínky převzetí článku či ilustrace

Související příspěvky

Vložit komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a manipulací s těmito údaji prostřednictvím této webové stránky.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Tyto webové stránky využívají k poskytování svých služeb soubory cookies. Potvrdit Více informací

Podmínky využití textů naleznete na konci každého článku.