Úvod TradiceZimaMasopust Masopustní masky

Masopustní masky

autor: České tradice - Martin
2,6K views

Každá maska dříve něco symbolizovala a měla tak v dřívějších dobách svůj význam a funkci.

MEDVĚD
Nejznámější masopustní maskou, která nesměla chybět v žádném průvodu byla maska medvěda. Maska medvěda je zároveň asi nejstarší známou maskou vyskytující se v průvodech a díky tomu má i mnoho podob. Jedná se samozřejmě i o velmi náročnou masku, kterou většinou tvořil obrácený kožich nebo oděv ušitý z pytloviny, prošívaný nebo omotávaný slámou. Nedílnou částí kostýmu byla hlava medvěda. Medvědovi se přisuzovaly magické vlastnosti, mimo jiné především plodnost, kterou medvěd přenášel na ženy i celé hospodářství. Aby se tak stalo, musela si s ním hospodyně a děvčata zatancovat. Odepřít mu tanec bývalo nemyslitelné. Při tanci se ženy snažily vyskakovat co nejvýše (to aby jim vyrostl vysoký len). Mnozí medvědi se těšili na to, že po tanci popadnou některou z přihlížejících dívek a žen a vyválí ji na zemi ve sněhu.

ŽID
Medvěda vodila na řetězu nebo na provaze další nepotradatelná maska – medvědář (někde medvěda vodil žid).

BIŘIC
Další nezbytnou postavou byl biřic, který průvod vedl. Ženy se maskovaly za muže a muži za ženy – ti hlavně za nevěsty nebo za matky s dítětem. Masky představovaly zástupce různých profesí a někdy i konkrétní osoby. Masopustní maska byla často prostředkem výsměchu a kritiky některých lidských vlastností a neřestí. Většinou novějšího původu jsou naopak zvířecí masky, mezi nimiž nechyběl ani velbloud, slon či opice. Běžné byly i pohádkové postavy, masky démonické – smrt a anděl – ty patří k nejstarším typům masek. Jen málo fašanků se odehrává v krojích, karneval je především rej komických masek a převleků.

LAUFR
Laufr býval vůdčí masopustní postavou. Býval oblečen do bílého plátěné kombinézy. Na ní se našily hustě vedle sebe proužky pestrobarevných látek. Snad právě proto se této maškaře říkávalo Strakatej, Strakoň či Ostřižek. Na hlavě míval vysokou a špičatou čepici, tzv. špičku, která stejně jako jeho oblečení byla bohatě polepena či pošita pestrobarevnými proužky textilu. Laufr míval sebou dlouhý bič, kterým práskal a protože by mu při práskání bičem čepice překážela, tak si čepici připevňoval k opasku a na hlavě míval jen červenou čepičku.

MLÁDENCI
V samém čele celého průvodu hned za muzikou vykrovačovali dva urostlí mládenci oblečeni do černých šatů, na hlavě mívali černý cylindr s dlouhou bílou  červenou pentlí a přes prsa šerpu. První z nich nosíval kasičku a druhý talířek, na kterém bylo jablíčko se snítkou rozmarýny. Na některých místech tyto postavy bývaly nahrazeny ženichem a nevěstou.  

ŽENICH A NEVĚSTA
Stejně jako mládence, tak i ženicha s nevěstou představovali dva mladíci. Ženy neměly mezi maškary přístup a tak není divu, že i ženskou postavu představoval mládenec. Za ženicha se převlékal mladík menší a hubenější postavy, za nevěstu naopak statnější a vyšší mládenec, kterému byly ještě náležitě vycpány ženské vnady. Zatimco ženich nosíval kasičku, nevěsta v každém stavení, kde se zastavoval průvod, dělala ostudu, veselila se, hodně pila a jedla.

TURCI
Turci byli vlastně masky představující vojáky a patřili mezi neodmyslitelnou součást průvodu.  Většinou chodívali dva turci červení a dva turci modří. Všichni s vysokými čepicemi, na kterých bývala nalepená spousta barevných papírových růží a pentlí. Když průvod zastavoval u domů, tak turci tancovali tzv. šátečkový tanec. Turci občas vzali do tance i ženské osazenstvo domů, jindy je zastoupily jiné maškary.

KOBYLKA
Kobylka bývala dosti důležitou maskou v průvodu. Ta ovšem na rozdíl od ostatních masek končila na závěr dne neslavně a to porážkou poté, co ji rychtář přečetl seznam všech možných lotrovin, které měla na svědomí. Zcela pochopitelně šlo o prohřešky místních a ačkoliv šlo o anonymní a vtipné zveřejnění sousedských poklesků, tak věděl každý, o čí prohřešek se jedná. 
Kobylka byla dřevěná obruč na popruzích s dřevěnou hlavou koně na jedné straně a ocasem z koudele na druhé straně. Přes obruč bylo přehozeno prostřeno. Mladík, který měl na sobě navlečenu obruč tak vypadal jako jezdec na poníkovi.Jezdec míval na sobě třírohý klobouk s peřím a papírovými růžičkami.

RAS
Kobylku doprovázela další maska – Ras. Mladík, který ho přestavoval, měl červeně pomazaný obličej. Oblečen byl v řeznickém kabátě, bílých kalhotách a na hlavě měl červenou čepici. Kolem krku většinou měl zavěšený věnec z buřtů a ozdoben býval různými medailemi a metály, případně i zaječími tlapkami.


Zdroj: knižní archív České tradice, internet

Podmínky převzetí článku či ilustrace

Související příspěvky

Vložit komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a manipulací s těmito údaji prostřednictvím této webové stránky.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Tyto webové stránky využívají k poskytování svých služeb soubory cookies. Potvrdit Více informací

Podmínky využití textů naleznete na konci každého článku.