Úvod TradiceZimaAdvent Adventní kalendář

Adventní kalendář

autor: České tradice - Martin
2,9K views

Slovo advent se promítlo i do pojmenování kalendáře, oblíbeného zejména u dětí, který jim pomáhal urychlit a zpříjemnit dny zbývající do příchodu Štědrého večera. Adventní kalendář neobsahoval celou adventní dobu, začínal vždy 1. prosince a končil Štědrým dnem. Pro každý ze 24 dní bylo připraveno nějaké drobné překvapení.

Název adventní je trošku matoucí. Adventní kalendář totiž celou dobu adventu neobsahuje, vždy jde o zobrazení políček od 1. do 24. prosince.

V dřívějších dobách bývaly adventní kalendáře doslova uměleckým dílem zobrazujícím nejčastěji liturgické výjevy z bible či zobrazují část vesnic nebo měst s důmyslně schovanými okénky. Vyráběny byly v malých dílnách z tvrdého papíru a ve svých okénkách skrývaly obrázky, veršíky nebo citace z bible.

Dnes už bohužel takové nikde nenajdete. Průmyslová výroba a honba za velkými zisky s sebou přinesla hory adventních kalendářů s kýčovitým americkým kolonizátorem Santa Clausem, které obsahují většinou jen něco, co se stěží dá pojmenovat čokoládou.

Ti, kteří starého strýce v červeném kabátě nemusí, mohou být vděčni za existenci prvních českých “vlaštovek”- s motivy krtečka. Ti šikovnější si pak adventní kalendář vyrábějí každým rokem sami.
Před těmi šikovnými smekám klobouk a Vám všem, kteří nemotáte dětem hlavu Santa Clausem ze srdce děkuji. Pokud už adventní kalendář se Santa Clausem koupíte, pak alespoň prosím před dětmi nejmenujteSanta Clause Ježíškem.
Snad přijde doba, kdy i Santa stejně jako děda Mráz pozná, že tu není tak úplně vítán.

Zdroj: České tradice, knižní archív České tradice, internet

Podmínky převzetí článku či ilustrace

Související příspěvky

2 komentáře

Jarmila 1. 12. 2010 - 11:44

Adventní kalendář už léta vyrábím dětem sama, po tzv. čokloládových u nás nikdo ani nevzdechne. Nejde ani tak o sladkosti, jako o to, aby si rodina večr chvilku sedla u adv. věnce.My se spolu modlíme, ale myslím, že i nevěřící lidé mají potřebu tradic a rodinných rituálů, že to drží rodinu pohromadě.Na televizi děti jednou vzpomínat nebudou, na večerní čtení a zpívání ano:-) Máte moc pěkné a užitečné stránky, děkuji! J.S.

Odpovědět
Hanka Nováková 11. 11. 2011 - 11:44

Dobrý den,taky svým dětem vyrábím adventní kalendář sama.Ale poslední roky se u nás střídá “zasněžená” vesnice s kostelíkem a velký dům s okénky.Santa nás vůbec neoslovil a myslím,že z něho by se měli radovat děti ze zemí,kam patří a ne u nás.

Odpovědět

Vložit komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a manipulací s těmito údaji prostřednictvím této webové stránky.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Tyto webové stránky využívají k poskytování svých služeb soubory cookies. Potvrdit Více informací

Podmínky využití textů naleznete na konci každého článku.