Úvod TradiceZimaAdvent Adventní kalendář je tu už více než 160 let

Adventní kalendář je tu už více než 160 let

autor: České tradice - Martin
3,1K views

Adventní kalendář, ačkoliv by se to mohlo pohledem na nabídku v obchodech zdát, není výmysl moderní doby. Jeho historie sahá až do roku 1851.

Tehdy spatřil světlo světa zřejmě úplně první ručně vyrobený adventní kalendář. S podobou dnešních masově vyráběných komerčních kalendářů měl ale pramálo společného. Tenkrát se jednalo opravdu o umělecké dílo.

Až teprve mnichovský tiskař Gerhard Lang z Maulbronnu vytiskl v roce 1908 první tištěný vystřihovací kalendář s malými barevnými obrázky přilepenými na lepence. Pojmenoval jej “V zemi Ježíškově”.

Otevírací okénka tak jak je známe dnes, kalendář získal až o pár let později.

Jak šel čas, měnila se podoba kalendáře. Zpočátku byly na kalendářích zobrazeny liturgické výjevy z bible, které měly připomínat církevní svátky. V okýnkách vyrobených z tvrdého papíru byly ukryty obrázky, verše či citace z bible.

Tato podoba kalendářů vydržela až do druhé světové války, kdy se rozmach kalendářů zastavil. Po skončení války se postupně začal vytrácet církevní podtext této tradice.

Cílem adventního kalendáře bylo dětem připomenout vánoční událost popisovanou v bibli, poselství adventní doby a příprav na příchod Ježíše Krista. Dnes nad biblickými výjevy vítězí kresby z oblíbených pohádek a místo obrázků či veršů na děti v okýnkách čekají většinou čokoládové náhražky nebo hračky.

Přitom stačí pouhá chvilka času abyste připravili svým dětem nebo vnoučatům adventní kalendář podle své fantazie, případně pomocí nápadů a inspirací na našem webu. Pokud se do výroby kalendáře pustíte, nezapomeňte jej vyfotit a poslat nám fotografii. Rádi ji zveřejníme.

Zdroj: České tradice, knižní archív České tradice, internet

Podmínky převzetí článku či ilustrace

Související příspěvky

Vložit komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a manipulací s těmito údaji prostřednictvím této webové stránky.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Tyto webové stránky využívají k poskytování svých služeb soubory cookies. Potvrdit Více informací

Podmínky využití textů naleznete na konci každého článku.